Στις 1 Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας για πρώτη φορά, με 5 μαθητές της Ε΄ τάξης, πήρε μέρος σε μια ανεπανάληπτη γιορτή αθλητισμού και αλληλεγγύης με κοινό μήνυμα : ίσες ευκαιρίες για όλους!

Το τουρνουά διοργανώνει στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου, η ΜΕΡΙΜΝΑ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ και έχει καθιερωθεί ως θεσμός.

Τα παιδιά , όλα μαζί, με την συμμετοχή τους μας υπενθύμισαν ότι το «ΕΥ»σε ‘όλους τους τομείς της καθημερινότητάς μας πρέπει να είναι στάση ζωής και ότι ο αθλητισμός είναι το καλύτερο μέσο για να κάνουμε κτήμα μας τις Ολυμπιακές αξίες και τα Ολυμπιακά ιδεώδη.

Το Δημοτικό Σχολείο Κορινού ανάμεσα σε 37 σχολεία και 231 μαθητές «έβαλε καλάθι στις διακρίσεις» μέσα στο γήπεδο και απέδειξε ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί μα και όλοι ίσοι!