Προσωπικό & Μαθητές

Ποιοι είμαστε

Το σχολείο μας είναι το μοναδικό δημοτικό σχολείο του Κορινού, μίας παραλιακής κωμόπολης κοντά στην Κατερίνη. Ο αριθμός των παιδιών που φοιτούν στο σχολείο μας κυμαίνεται στα 200 και ο αριθμός των τμημάτων μας στα 12. Στο σχολείο μας φέτος υπηρετούν 26 εκπαιδευτικοί εκ των οποίων  16 έχουν μόνιμη θέση 3 έχουν έρθει με απόσπαση και 5 είναι αναπληρώτριες.

Κατάλογος Προσωπικού
ΠΡΟΣΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ

Στόχοι μας η ευχάριστη μάθηση και η ασφάλεια των παιδιών

Πιστεύουμε πως η μάθηση είναι μια μοιραζόμενη ευθύνη του μαθητή, του σχολείου αλλά και της οικογένειας, πως οι μαθητές μαθαίνουν και εξελίσσονται καλύτερα σε περιβάλλον συνεργασίας και εμπιστοσύνης, πως η διαφορετικότητα έχει πολλές μορφές και ο σεβασμός και η αποδοχή της είναι πηγή πλούτου στην κάθε κοινότητα και πως το να κατέχει κάποιος ένα έντονο συναίσθημα κοινωνικής ευθύνης και ηθικής, είναι θεμελιώδης αρχή για μια αποτελεσματική παγκόσμια κοινωνία.

Πιστεύουμε στη δια βίου μάθηση και πως η εκπαίδευση υπάρχει για να προωθεί την διανοητική, συναισθηματική και φυσική ολότητα, στοιχεία που βοηθούν στην ηθική λήψη αποφάσεων.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ

από τον διευθυντή

" Το όραμα του σχολείου μας είναι να παρακινεί τους ανθρώπους του, εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς, ώστε να βελτιώνουν τον κόσμο γύρω τους, αλλάζοντας πρώτα οι ίδιοι με τη διαδικασία της μάθησης. "

- Αυγουστίνος Ανδρικόπουλος

ΠΑΙΔΙΑ

ΑΙΘΟΥΣΕΣ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

ΕΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

Επικοινωνήστε μαζί μας

Τοποθεσία: Ιωάννη Μεταξά 16, Κορινός 60062

Τηλέφωνο: (23510) 42437

Email: mail@dim-korin.pie.sch.gr

Ώρες λειτουργίας: Δ-Π: 8πμ - 4μμ

Όροι χρήσης – Πολιτική Απορρήτου

Ο Ιστότοπός μας φιλοξενείται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και είναι απόλυτα εναρμονισμένος με τους όρους χρήσης του. Στον Ιστότοπό μας τηρούμε τις βασικές αρχές προστασίας προσωπικών δεδομένων. Μπορείτε να ενημερωθείτε για τους όρους χρήσης και την πολιτική απορρήτου σε αυτήν τη σελίδα.