Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού, την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου, στο σχολείο μας έγινε μία μεγάλη γιορτή.

Με καλεσμένους και φιλοξενούμενους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου Παραλίας, υλοποιήθηκαν οι δράσεις, με την επιμέλεια και την οργάνωση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής Καούρη Ελευθερίας,Αναγνώστη Αλεξάνδρας και Καραδήμου Σταύρου ,η «Σκυταλοδρομία του ΕΥ»,συναγωνιστικά παιχνίδια ,τουρνουά αθλοπαιδειών.

Τα παιδιά , όλα μαζί, με την συμμετοχή τους μας υπενθύμισαν ότι το «ΕΥ»σε ‘όλους τους τομείς της καθημερινότητάς μας πρέπει να είναι στάση ζωής και ότι ο αθλητισμός είναι το καλύτερο μέσο για να κάνουμε κτήμα μας τις Ολυμπιακές αξίες και τα Ολυμπιακά ιδεώδη.

Η αξία από την οποία εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν οι μαθητές ήταν το « ευ αγωνίζεσθαι » και έκαναν πράξη στις αθλητικές δράσεις με ιδιαίτερη χαρά!!!