Την Τετάρτη 15/3 η Γ και η Δ δημοτικού του σχολείου μας επισκέφθηκε τη χαρτοβιομηχανία ΜΕΛ προκειμένου να περιηγηθούν στους χώρους του εργοστασίου και να μάθουν από κοντά πως μπορεί το χαρτί και το νερό να ανακυκλωθεί.
Ο κύριος Παναγιώτης εξήγησε μέσω μιας βίντεο παρουσίασης το πώς το εργοστάσιο ανακυκλώνει το χαρτί σχεδόν απ’ όλη την Ελλάδα και επεσήμανε πως το εργοστάσιο χρησιμοποιεί για το χαρτί που παράγει 90% ανακυκλώσιμο χαρτί και 10% φυσικούς πόρους.
Επίσης το εργοστάσιο χρησιμοποιεί 95% ανακυκλώσιμο νερό και 5% φρέσκο.
Με το πέρας της παρουσίασης επισκέφθηκαν το χώρο παραγωγής και είδαν τα μεγάλα ρόλο χαρτονιού βάρους 8 τόνων που παράγονται μέσα σε 5 λεπτά. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από ένα ρομπότ που χρησιμοποιείται από το εργοστάσιο.
Τέλος λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών δεν μπόρεσαν να επισκεφθούν το βιολογικό καθαρισμό του νερού. Η εκδρομή έκλεισε με ένα ωραίο δώρο σε κάθε μαθητή με μπλοκ, ξυλομπογιες και χαρτόνια που τα παράγει το ίδιο το εργοστάσιο από ανακυκλώσιμο χαρτί.