ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ  ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Παρασκευή, 30-9-2022

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

«ΑΘΛΗΣΗ κάθε ημέρα ΥΓΕΙΑ μια ζωή»

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό σχολείο Κορινού η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής οργάνωσαν αθλητικές-εικαστικές δράσεις και εκδηλώσεις μέσα κι έξω από τις σχολικές αίθουσες που με τη βοήθεια των υπόλοιπων συναδέλφων σημείωσαν μεγάλη επιτυχία.

Οι μαθητές/τριες ανταποκρίθηκαν με μεγάλη χαρά κι ενδιαφέρον συμμετέχοντας αρχικά στην εικαστική δημιουργία του λογότυπου από τις μεγάλες τάξεις ενώ οι μαθητές των μικρότερων τάξεων αποτύπωσαν με ζωγραφιές την αρμονική συνύπαρξη των αθλητικών εγκαταστάσεων με το φυσικό περιβάλλον. Όλες οι δημιουργίες στη συνέχεια εκτέθηκαν στον προαύλιο χώρο, ούτως ώστε να μπορέσουν όλοι να τις απολαύσουν.

Συνέχεια είχε «ο δρόμος υγείας» 2022 μέτρων με τη συμμετοχή όλων των μαθητών κι εκπαιδευτικών, οι οποίοι χωρίστηκαν σε δύο ομάδες,  με τους μεγαλύτερους μαθητές να καλύπτουν την απόσταση με γρήγορο βάδην και τους μικρότερους με περπάτημα. Οι αθλητικές δραστηριότητες συνεχίστηκαν με αγώνες σκυταλοδρομίας σε διαδρομές με διάφορα εμπόδια και δοκιμασίες.

Μαθήτριες του σχολείου ανέλαβαν την εκμάθηση μοντέρνου χορού και αερόβιου προγράμματος γυμναστικής προς όλους τους συμμαθητές και συμμαθήτριες τους.

Πραγματοποιήθηκαν αθλοπαιδιές (ποδόσφαιρο και καλαθοσφαίριση) από τους/τις μαθητές/τριες των μεγάλων τάξεων. Όλοι μαζί έπαιξαν, έτρεξαν, χόρεψαν, ζωγράφισαν και ικανοποιήθηκαν από τη συμμετοχή τους.

Και του χρόνου καλύτερα!!!